top of page

SAFRA KESESİ TAŞLARININ KANSERLE İLİŞKİSİ

Prof. Dr. Kaan Karayalçın

Toplumda çok sık görülen safra kesesi taşı hastalarında kanser gelişiminin nadir göründüğünü söyleyen Prof Dr. Kaan Karayalçın, Safra kesesi kanseri safra yollarının en sık rastlanan kanser türü olduğu ancak nadir görülen bir kanser türü olduğunu bildirdi.


Riskin arttığı bazı hasta grupları olduğunu bildiren Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Karaciğer-Safra Yolları-Pankreas Cerrahı Profesör Doktor Kaan Karalayçın , riskin arttığı bazı hasta gruplarının saptanmasının çoğu kez ileri evrede gelen hastaların erken tanı almalarını sağlaması açısından önemli olduğunu söyledi.


Risk faktörleri arasında en sık tartışılanın safra kesesi taşı olduğunu söyleyen Karayalçın, şöyle dedi: ”Safra kesesi kanseri tanısı alan kişilerde taş yüzde 80-85 oranında bu duruma eşlik eder. Ancak toplumda çok sık görülen safra kesesi taş hastalarında kanser gelişimi nadir görülmektedir. Ankara Üniversitesi Tıp fakültesi Genel Cerrahi kliniğinde yapılan araştırmada safra kesesi ameliyatı olan 5 bin kişide safra kesesi kanserinin binde bir oranında görülmektedir.”


Porselen safra kesesi, kanser riskinin arttığını bildiren Prof Dr. Karalayçın, ”Hangi safra kesesi taşı hastasında risk artmıştır diye bakıldığında sadece bazı özel durumlarda risk artıyor. Porselen safra kesesi (kese duvarında kalsiyum birikmesi), kanser riskinin arttığı bildirilen durumlardan birisidir. Üç santimden büyük taş varlığı, taşla beraber polip bulunması, obesite riskinin arttığı durumlardır. Ancak bu özel şartlar tüm safra kesesi hastalarının küçük bir kısmını oluşturur. Kanser gelişme riski safra kesesi hastalarında bu özel koşullar dışında çok düşük olduğundan, ameliyat kararı almada tek başına karar verdirtici bir durum olmamalıdır” dedi.
Comentários


bottom of page